Anasayfa » Gün Isıgı » Mülakat Deneyimim
mulakkaatt

Mülakat Deneyimim

mulakkaatt

Merhabalar Sevgili Okurlarım Takipçilerim,

İşe alım mülakat sürecinde değerlendirme yapan kurum adına İK uzmanı olmalı. Ben elektrik alamadım gibi kişisel görüşler doğru karar vermeyi etkiler. Grup mülakatlarda karar verme yetkisi ise oylama sonucuyla ortaya konulmalıdır.

Size bir mülakat deneyimimi anlatacağım. Anlatacağım bu deneyimim hakkında kurum, kişi yada kişiler gizli kalacaktır. Zaten bu yazımı okuyan kişi ya da kişiler kendilerini çok iyi bilirler.

Mülakat yapacağız deyip sizi arıyorlar ve mülakat tarih ve zamanı geliyor herkes oturup bekliyor işe girecek herkes heyecanla acaba işe alınacak mıyım diye titriyor. Yaklaşık 2 saat sonra sıranız geliyor
sizi bir grup karşılıyor herkes orada bir kaç soru soruluyor. Her şeyi teorik anlamda bilmeniz imkansız ama inanın sordukları şeyleri uygulama anlamında biliyorsunuzdur eve geldiğinizde mutlaka inceleyin.

İşe alım sürecinde önce bir deneme amaçlı seni alalım sonra duruma göre bakarız deyip, ertesi gün kayıt için gittiğinizde isim listesinde olmadığınızı görebilirsiniz. Size söylenen yetkili kişiyi bekleyin deyip bekleme alanında saatlerce oturmanız hiç doğru değil. O gün yetkili kişi gelmez bin bir çeşit neden söyler sekreter sonra ertesi gün gelirsiniz ve tekrar beklersiniz bu 2. bekletme artık bilerek yapılıyordur diye düşünmekteyim. Yine belli bir bekleme süresi sonrası gelir sorarsınız listede ismim yok dersiniz karşınızdaki sorumlu kişi sırıtır size bakarak birde şunu söyler “Evet yok der. Ümitsizliğe kapılma bir daha ki hafta işe alım sürecimiz devam edecek der.” büyük rahatlıkla. O sorumlu kişi sizi dün işe almıştır deneme amaçlı olarak. Bakınız ki söz verdiyseniz;

“Verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir.”

(İSRA SURESİ – 34. AYET)

Benim en çok düşündüğüm kısım şu mülakata gelen diğer kardeşlerde böyle bir durumla karşılaşmış mıdır acaba?
Böyle bir durumun başka mülakat çağrılarında yaşanmaması için elimden gelen her şeyi yapacağım. Hiçbir haksızlığa karşı susmadım bu zamana dek, bundan sonrada susmam. Bir çok insana medenice ders verdim.

Ben şunu da yaşadım beni işe almayan bir şirketin departmanındaki birinin bana freelance iş vermesi çok tevâfuk olmuştu.

İşin özü şu aslında bir kişiye mülakat sonrası işe almadık seni beğenmedik, yeterli bulmadık demek daha hayırlıdır. O zaman kişi kendini çok daha iyi tanıyacaktır. Bu beğenmedik kısmını kişisel olarak algılamayın hiçbir kişi işe alım sürecinde kişisel olarak incelenemez.

 

Selametle Kalın…

Hakkında harunkor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>