Anasayfa » Bilisim ve Teknoloji » Merakla Beklenen Tablet: Windows Surface
hero

Merakla Beklenen Tablet: Windows Surface

Merakla Beklenen Tablet: Windows  Surface

Merakla beklenen  Microsoft’un tabletleri açıkladı. Microsoft Surface iki farklı işletim sistemi modeli  kullanan iki ayrı cihaz tanıtıldı. Microsoft bir etkinlik olduğunu ifade ederek 18 Haziran Türkiye saatine göre gece 3 gibi heyecanla tanıttı.

Evet şimdi gel gelelim Surface kavramına bu kavram hiç de yabancı gelmedi.  Surface 1982 yılında başlamıştı. IKEA firmasının ürettiği sehpa ile geliştirilmiştir. 2005 yılına dek 85 adet prototip geliştirildiği ifade edilmektedir.

Microsoft’un tablet pc olarak getirdiği bu yenilik iPad tabletleri biraz korkutacak olması çok üzücü gerçekten.

Microsoft Surface kullanıcıları için cihazda fotolarınız üzerinde aklınıza gelecek her şeyi yapabilmeye sahip olmanızdır. 3 boyutlu görsellerin inanılmaz efektleri de cihazı etkileyici kılıyor. Anlaşılan cihaz çizim, grafik tasarım, fotoğraf düzenleyen kişiler için çok kullanışı bir yapıda tasarlanmış gözüküyor. Surface kısaca bizlere PC ötesi bir tablet seçeneği sunuyor.

Microsoft Surface iki ayrı işletim sistemi olarak sunuldu bakalım, bunların arasındaki farkları inceleyelim.  Surface Window RT ve Surface Windows 8 Pro  olarak iki ayrı işletim sistemi yüklü cihazlarla kullanıcıya sunuluyor. Tabi ki aklınızda şöyle bir soru işareti oluşabilir hangi cihazı tercih etsek? Çoğu kullanıcı Windows 8 Pro işletim sistemine sahip olanı tercih edecek gibi ancak Windows RT işletim sistemine sahip modeli hiç kuşkusuz kenara atılmayacak kadar değerli görünüyor. Windows 8 Pro Surface’in Windows RT’den en önemli farkları  full HD ekrana,  Palm Blok kalem teknolojisi ve USB 3.0  bağlantıya  sahip olmasıdır.

Microsof Surface Windows 8 Pro tablette Palm Blok kalem özelliği ile  algılama dokunma çeşitliliği artırılarak, bu kalem sayesinde artık çantanızda kağıt kaleme ihtiyacınız olmayacak. Herhangi bir kağıda yazar gibi Palm Blok kalemi ile rahatlıkla notlarınızı alabilirsiniz. O kadar gerçek bir görüntü elde ediyorsunuz ki bu görüntü bizi uzun süre cezp edeceğe benziyor. Bu özellik maalesef Windows RT Surface’lerde bulunmamakta.

Depolama alanı olarak her iki tablette SSD teknolojisine sahip olacağından bellek kapasiteleri fark etse de teknoloji çok değişmeyeceğinden performans  olarak  büyük farklılık göstermeyeceği ortada.

Microsoft Surface tabletler bir durumda dikkat çekmeyecek gibi değil. İşlemciler Windows 8 Pro’da intel 22nm teknolojisine sahip  işlemcisi  kullanılırken, Windows RT’de  Nvidia’nın 4 çekirdekli Tegra 3 işlemci teknolojisi kullanılmaktadır.

Her iki tablette de çift hoparlör, çift mikrofon, çift WİFi kablosuz anteni bulunuyor.

Aşağıdaki tablodaki  karşılaştırmayı inceleyerek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Windows’un sürprizleri hiç bitmeyecek anlaşılan…

Tablet PC Windows  Surface    
İşletim Sistemi

Windows RT

Windows 8 Pro

Ağırlık

676 g

903 g

İncelik

9.3 mm

13.5 mm

Ekran

10.6” ClearType HD Ekran

10.6” ClearType Full HD Ekran

Güç Tüketimi

31.5 W-h

42 W-h

Bağlantılar

microSD, USB 2.0, Micro HD Video, 2×2 MIMO Anten

microSDXC, USB 3.0, Mini DisplayPort Video, 2×2 MIMO Anten

Ürün Özellikleri  Office Home & Student 2013 RT, Dokunmatik Kapak, Yazım Kapağı  Dokunmatik Kapak, Yazım Kapağı, Palm Block Kalemi
Tasarım  VaporMg Kasa & Stand  VaporMg Kasa & Stand
Kapasite  32 GB, 64 GB  64 GB, 128 GB

Hakkında harunkor

Diğer Önemli Makale

bios-password-01

Boot Bilgisayar Bios Sifre Kırma

Bunları Biliyorsunuzdur ! Boot olabilen bir bilgisayarda hiren boot cd aracılığıyla açıp videodaki yönlendirmeleri izleyerek ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>