Anasayfa » Bilisim ve Teknoloji » Internet Explorer’a ne oluyor!

Internet Explorer’a ne oluyor!

Tarayıcılar, Internet’e açılan kapılardır.

Internet Explorer gibi uzun süre tekel olan bir piyasanın Firefox, Chrome, Opera gibi yeni savaşçıları, ücretsiz sunduğu bir hizmetin bile düşmesi dolayısıyla Microsoft’u ciddi anlamda endişelendirebiliyor.

Son araştırmalarda 54.4% ile tarihinin en düşük seviyesini gören Internet Explorer, düşüşüne devam ediyor. En büyük rakibi, ya da bu düşüşten en büyük yararı sağlayan ise Google Chrome oluyor. Sürekli kendini yenileyen Google Chrome, Firefox ile birlikte, hatta onda daha da fazla bir biçimde, Microsoft’a ciddi tehdit oluşturuyor.

Peki ama bedava dağıtılan bir yazılım olan Internet Explorer’ın düşüşü, nasıl oluyor da koskoca yazılım devi Microsoft’u sarsmayı başarıyor? Bedava bir yazılımın başarısızlığı, neden dev bir şirketi bu kadar endişelendiriyor?

Bedava yazılımın dev şirkete zararları…

Internet Explorer düşüşü aslında oran olarak düşük. 1.1%. Asıl soru şu: Bu ücretsiz yazılımın düşüşü neden koskoca bir şirketi etkiliyor? Temel cevap şurada gizli: Tarayıcı, bir bilgisayarın internete girmesi için kullanması gereken temel yazılım. Eğer bu temel yazılımı kontrol ederseniz, kullanıcıyı istediğiniz yöne yönlendirmeniz daha kolay olur. Örneğin, Internet Explorer’ın temel arama sağlayıcısı Bing ve çoğu insan bu ayarı değiştirmiyor. Dolayısıyla ne kadar çok insan bu şekilde arama yaparsa, o kadar çok insan Bing’e yönelir, o kadar yüksek tıklanma oranı, reklamlar vs derken yararlar listesi uzayıp gidiyor.

İşin özü, dağıtımı ücretsiz olsa da, yönlendirmeleri, anımsattığı ve hatırlanabilirlik ile diğer ürünlerin satışına, pazar payına etki eden bu yazılımların savaşı giderek daha da kızışıyor. Aslan payı belirttiğimiz 3 tarayıcıda olması dolayısıyla da, kan kaybetse de birinci, birinciliğini korumak için uğraşıyor ancak çaba yeterli bulunmuyor ki pazar payı giderek düşüyor.

Hakkında harunkor

Diğer Önemli Makale

iphone-5-ecouteurs-fond-blanc

iPhone 5 Resmi Tanıtım Videosu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>